About us‎ > ‎

History

Brooklyn Queens Long Island Knanaya Catholic Mission was established for all the Knanaya Catholics residing in Brooklyn Queens and Long Island on March 27, 1993 when Bishop Thomas Daily of the diocese of Brooklyn appointed Rev. Fr. Jose Saurianmakil as its director on March 27, 1993.  The mission was officially inaugurated on April 17, 1993. Rev. Fr. Michael Nedumthuruthil was appointed as the Director in January 1999. Bishop Mar Jacob Angadiath appointed Rev. Fr. Thomas Animoottil as the director of the mission with effect from January 15, 2005. Rev. Fr. Thomas Pralel was appointed as the mission director with effect from August 17, 2008. Rev. Fr. James Ponganayil became the mission director with effect from January 01, 2009. Fr. Joseph Tharackal became the mission director from October 23, 2009. 

The mission bought a church building at 384 Clinton St., Hempstead, NY 11550 on January 27, 2012 under a strong leadership of the 26 Mission Council members led by Fr. Joseph Tharackal (Mission Director), Jose Korakudilil (Secretary), Shino Mattam (Finance Chairman), Abraham Pullanapallil (Finance Secretary), James Thottam (Trustee), Kuriakose Mekkattil (Trustee), Roy Koottunkal (Trustee), Alex Kavumpurath (Treasurer). The church was renovated and consecrated on November 24, 2012 by Mar Jacob Angadiath, Bishop of the St. Thomas Syro-Malabar Catholic Diocese of Chicago. Mar Mathew Moolakkatt, the Archbishop of the Archdiocese of Kottayam, India offered the first mass in the church and inaugurated the parish. Mar Jacob Angdiath appointed Fr. Joseph Tharackal as the first pastor on the same day. 

The church was elevated as a Forane Church (Deanery Church) and the Vicar of the church Fr. Joseph Tharackal was made Forane Vicar, in New York on March 29th 2015 by Mar Jacob Angadiath at the presence of Mar Joy Alappat, (the auxiliary bishop of the St. Thomas Syro-Malabar Catholic Diocese of Chicago) and Rev. Fr. Thomas Mulavinal, (Vicar General, Knanaya Catholic Region, St. Thomas Syro-Malabar Catholic Diocese of Chicago). Now the church has a parish hall for parish gatherings blessed by Mar Joseph Pandarasserril, the auxiliary bishop of the Archdiocese of Kottayam, India. There are class rooms for religious educations and a notable parking facility to accommodate more than fifty vehicles. 

Current Vicars and previous Vicars of the BQLI Mission

Rev. Fr Jose Tharackal, October 23, 2009

Fr. Joseph Tharackal became the mission director from October 23, 2009. The mission bought a church building at 384 Clinton St., Hempstead, NY 11550 on January 27, 2012 under a strong leadership of the 26 Mission Council members led by Fr. Joseph Tharackal (Mission Director), 








Rev. Fr. James Ponganayil, January 01, 2009. 

Rev. Fr. James Ponganayil became the mission director with effect from January 01, 2009. 










Rev. Fr. Thomas Pralel, August 17, 2008. 

ev. Fr. Thomas Pralel was appointed as the mission director with effect from August 17, 2008. 










Rev. Fr. Thomas Animoottil, January 15, 2005. 


Fr. Thomas Animoottil as the director of the mission with effect from January 15, 2005. 









Rev. Fr. Michael Nedumthuruthil , January 1999

Rev. Fr. Michael Nedumthuruthil was appointed as the Director in January 1999.











Rev. Fr. Jose Saurianmakil, March 27, 1993


Brooklyn Queens Long Island Knanaya Catholic Mission was established for all the Knanaya Catholics residing in Brooklyn Queens and Long Island on March 27, 1993 when Bishop Thomas Daily of the diocese of Brooklyn appointed Rev. Fr. Jose Saurianmakil as its director on March 27, 1993.  The mission was officially inaugurated on April 17, 1993.